Dvojhroby

Dvojhroby jsou, po urnových pomníčcích, nejvíce používaný typ pomníku.

I do dvojhrobu je možno uložit sklípek na 2, 4, 6 ale i 8 uren, který je možno, při klasickém pohřbu, vyjmout. Celková plocha hrobu je větší, takže i údržba takovéto plochy je o trochu náročnější. Naprostá většina dvojhrobů se dělá z leštěného kamene, díky kterému se plocha udržuje velmi snadno. Obyčejně stačí 2x za rok povrch hrobu umýt. Pokud se hrob nachází přímo pod korunami stromů, hlavně pod lípami, je potřeba povrch umývat častěji. Na čištění stačí používat hadřík s čistou vodou, popř. s trochou Sava přidaného do vody. V žádném případě nepoužívat kyseliny a jiné nevyzkoušené přípravky - mohlo by dojít k porušení lesku! Vždy je potřeba povrch smýt ještě čistou vodou.

Na dvojhroby se používá celá řada žulových materiálů. Nejčastěji je volen rám = obruba světlé barvy - z důvodu menšího kontrastu nečistot na světlém povrchu. Na tmavší žule jsou výrazněji vidět všechny nečistoty a prach. Krycí deska se nejčastěji volí stejné barvy jako obruba anebo, pokud jsou krycí desky ze třech kusů, volí se prostřední krycí deska stejné barvy jako je pomník. Sokl pod pomníkem používáme stejné barvy jako obruba nebo i pomník. Pomník bývá většinou vybrán v tmavší barvě, aby vznikl kontrast k celému dvojhrobu a tím se zvýraznil prostor pro nápis jména. Samozřejmě je možné zhotovit celý dvojhrob jak ve světlé barvě, tak celý dvojhrob v tmavší barvě. Vždy vycházíme z požadavku zákazníka a jeho představ. Svítilna a váza se volí tak, aby splinuly s celým dílem. Váza a svítilny se vyrábějí z kovu - ze stříbrného nerezu anebo v černé barvě. Také se mohou volit vázy a svítilny z litého bronzu, lisovaného měděného nebo mosazného plechu. Velmi pěkně a sjednoceně působí hrob s použitím vázy a svítilny z kamene stejné barvy jako je pomník nebo obruba dvojhrobu.

Nápisy jmen se zhotovují pískováním, dříve se provádělo ručně. Nejvíce používané způsoby nápisu jsou stříbrem a zlatem. Je možno použít i jakoukoliv barvu nebo nechat nápis jenom přírodně vypískovaný. Další možností je zhotovit nápis "negativně" - tzn. opačně. Vypískuje se plocha kolem nápisu a písmo zůstane. Tento způsob se velmi často používal za dob první republiky, v současnosti se používá již jen velmi zřídka. Na výběr má zákazník několik typů písma a v případně zájmu můžeme zákazníkovi odeslat návrh písma na jeho vybraný tvar pomníku. Dodatečné nápisy na pomník je možné kdykoliv doplnit, ale je nutné si uvědomit jednu důležitou podmínku: zvolit si takový styl písma, který může kdokoliv na místě dosekat. Pokud zvolím psací styl písma je velmi těžké takovýto nápis na pomník doplnit přímo na hřbitově a tak musí dojít k demontáži nápisové desky = pomníčku. Takový nápis musíme udělat v naší provozovně a poté vrátit pomníček zpět. Čímž se prodlužuje  nejen doba práce, ale i  se navyšuje cena kvůli demontáži, montáži a dopravě.

Vždy platí jedna zásada při výběru materiálu a tvaru pomníku - "V jednoduchosti je síla!"

Viz fotogalerie.